Competition

2014 Winners

River 94.9 Award - 5-7 Years

First Prize - Night Time by Abby Jennings
Second Prize - Something Red by Alex Milne
Third Prize - Running by Bastion Wright
Highly Commended - You Might... by Jarryn Emms
Highly Commended - The Desert by Chloe Goodingham
Highly Commended - The Beach by Olivia Weise
Highly Commended - The Great White Bite by Jarryn Emms

Ipswich District Teacher Librarian Network Award - 8-10 Years

First Prize - The Sea by Cooper Whelan
Second Prize - Minecraft by Sophie Horner
Third Prize - Netball by Cadence Creighton-Jay
Highly Commended - Forest by Gemma Nicol
Highly Commended - The Junior Girls' Toilets by Grace Finlay
Highly Commended - Sunset Dragon by Alycia Murchiri
Highly Commended - White Tiger by Emily Sopar
Highly Commended - Jacaranda by Ellie Richter


Broderick Family Award - 11-13 Years

First Prize - Happy Holidays! by Charlee Sutherland
Second Prize - Crows by Tiriei Kamide
Third Prize - Stream by Hannah Vesey
Highly Commended - World by Kiara Bell
Highly Commended - Home by Leisl Lucerne-Knight
Highly Commended - Stolen by Lisa Nguyen
Highly Commended - My Grandmother Refuses to Die by Olivia Williams
Highly Commended - The Fascinations of Millinery by Lewis Orr
Highly Commended - Television by Kate Chan
Highly Commended - What I Want to be When I Grow Up by Anna Harisson

Queensland Times Award- 14-15 Years

First Prize - History Rewritten by Ella Fox-Martens
Second Prize - The Cry of an African Heart by Erica Emms
Third Prize - A Heart's Desire by Dylan Burgess
Highly Commended - The Beauty within the Beast by Vegini Krishnamoorthy
Highly Commended - Who Dies in the End? by Sara Suk-Udom
Highly Commended - Old Man Winter by Emile Regano
Highly Commended - The Race by Darcie Smith
Highly Commended - Here We Stand Side by Side by Erica Emms
Highly Commended - I Forgive You by Erica Emms
Highly Commended - Yggdrasil by Simone Engele
Highly Commended - The Lady Who Went for Aftenoon Walks in High Heels by Emily Parker


Ipswich City Council Award - 16-17 Years

First Prize - Wholly in the Deep by Kate Wilson
Second Prize - Return to Jerusalem by Joshua Dunne
Third Prize - Dear Ma by Gabriella De Oliveira
Highly Commended - Indigo Shadows by Tessa Campisi
Highly Commended - Across the Seas by Tessa Campisi
Highly Commended - A Trojan Elegy by Joshua Dunne
Highly Commended - Verging upon Virgil by Emma Hartley
Highly Commended - Marri Yatarla by Meg Stroud
Highly Commended - Fruit Bats at Lockyer Cresent by Serena Green
Highly Commended - Junk Dragon by Luka Zubcic
Highly Commended - Little Girls by Emily Eastwell

Metro Hotel Ipswich International Award - Open Age Bush Poetry

First Prize - A Lesson in Life by Shelley Hansen
Second Prize - In the Wake of the Deluge by Brenda Joy
Third Prize - The Untold Story by Leonie Parker
Highly Commended - How Long Will We Cry? by Kevin Pye
Highly Commended - Fire at Dawson's Run by Catherine Lee
Highly Commended - The Tale of Molly Riley by Catherine Lee
Highly Commended - The Property by Susan Sommerlad
Highly Commended - 100 Years Since Anzac by Jim Cosgrove




Joy Chambers & Reg Grundy Award - Open Age Other Poetry

First Prize - Ashes to Ashes by David Campbell
Second Prize - Sunflowers at Wilcannia by Kate O'Neil
Third Prize - Goddess by John Egan
Highly Commended - Hire Education by Will Moody
Highly Commended - Brother Wool by Janeen Brian
Highly Commended - Adhesive by Roland Leach
Highly Commended - Still Life by David Campbell
Highly Commended - Diptych: This Winter Beach by Mark Miller
Highly Commended - Without the Definite by Marjorie Lewis-Jones
Highly Commended - For Those Just Starting Out by Bruce Marshall
Highly Commended - Square of Yellow Light by Roland Leach

Rosewood Green Award - Open Age Local Poets

First Prize - Dementia, The Demon with a Sneeze by Ingrid Mason
Second Prize - Happiness by Kenneth Weaver
Third Prize - A Survey of Community Fireworks by Scott Thouard
Highly Commended - The Backyard Brothers by Marcus Richardson
Highly Commended -Flat-Headed Catfish by Brett Dionysius
Highly Commended -My Mother Sewed for Me by Wendy Davies






Chair's Encouragement Awards

5-17 Yrs. Winner - Uncle George by Sunseria Vestey
Open Age - People Like Us by Susan Sommerlad

Ipswich Theme Awards

Open Age Winner - Flood Warning - 1974 by Fran Nicolaou-Wilmot

Edwards Property Mentorship Award

Aurora Australis by Anne Reardon

Chairperson's School Award

St. Mary's College


2014 Overall Winner & recipient of
the Babies of Walloon bronze statuette

Shelley Hansen


Read the Judges' Report on the 2014 winners

Copyright
Please note that all poems appearing on the Ipswich Poetry Feast web site remain the copyright of the individual poet. Under Copyright laws they may not be reproduced, reprinted, transmitted or altered in any form without express written consent of the authors.

Disclaimer
To the best knowledge of the organiser, (Ipswich Poetry Feast Committee), the poems presented on this web site are the original work of the entrant as agreed to in the Conditions of Entry for the competition.

Top of Page