Competition

2017 Winners

River 94.9 Award - 5-7 Years

First Prize - Eels by Freddy Davey
Second Prize - Night Time by Caterina Falco
Third Prize - Creepers in the Daytime by Leo McNally
Highly Commended - I found a new HOME now by Ariba Omar
Highly Commended - Cars by Zachary Strickfuss
Highly Commended - Waiting for my true friend-not anymore by Ariba Omar
Highly Commended - I am a bird by Ariba Omar
Highly Commended - Cowry Shell by Holli Lang








Ipswich District Teacher Librarian Network Award - 8-10 Years

First Prize - Why Willows Weep by Abby Jennings
Second Prize - When Cancer Won by Lillian Crocos
Third Prize - You are My Star by Sophie Roussos
Highly Commended - The Poppies Shine by Coby Fields
Highly Commended - Shake and Quake by Bridget Warren
Highly Commended - A Night at the Beach by Amelia Sim
Highly Commended - The Chestnut Stallion by Eleanor O'Brien
Highly Commended - Remembering Ipswich by Lilli Williams
Highly Commended - Fury Skies by Clodagh Cowman
Highly Commended - The Water and the Wind by Jackson Martin-Blakey
Highly Commended - The Charge of the Light Horse Brigade by Amelia Sim
Highly Commended - Zoo Family by Olivia Boase
Highly Commended - The Campfire by Arabella Basha
Highly Commended - Colder, Colder, Colder by Amelia Sim
Highly Commended - Winter by Pippa Ellis
Highly Commended - The Never-ending Sahara by Huntar Paterson


Broderick Family Award - 11-13 Years

First Prize - Red Dress on the Hill by Olivia Priddis
Second Prize - No Time for a Joy Flight by Portia Hoole
Third Prize - Pa's Tale by Ann Davidson
Highly Commended - Grandma's Cupboard by Jade Martin
Highly Commended - Sister Sister by Rebecca Linton
Highly Commended - Delicately by Talia Bulstrode
Highly Commended - The Queen of Demons by Rebecca Linton
Highly Commended - Rabbit Proof Fence by Hayley Victor
Highly Commended - My Grandmother's Masala by Soraiya Munshi
Highly Commended - The Secret Life of a Clock by Rebecca Linton
Highly Commended - The Education of Lonely by Louis Langoulant

Queensland Times Award- 14-15 Years

First Prize - Beat Highway by Emerson Hurley
Second Prize - Sparks by Jena Woodroffe
Third Prize - Marco and Me by Emerson Hurley
Highly Commended - Sp( )ces by Emerson Hurley
Highly Commended - Continuous Places by Emerson Hurley
Highly Commended - The Spoken Unspoken by Heidi Leeman
Highly Commended - Magnetic Aesthetic by Te Aroha Manuel
Highly Commended - *No Title* by Hayden Bradford




Ipswich City Council Award - 16-17 Years

First Prize - Zipper by Sonya Frossine
Second Prize - Markings of a Printed Tile by Sidney Boen
Third Prize - Lament for Bruadair by Clare O'SUllivan
Highly Commended - Commuter's Requiem by Luke Bradshaw Poier
Highly Commended - The Man from Serayu River by Emily Bradley
Highly Commended - Outro Requiem by Isabel Longbottom
Highly Commended - Have You Heard of the Girl Who Breathes Flowers? by Lauren Rawlings
Highly Commended - Mum by Rahim Mohammadi

Metro Hotel Ipswich International Award - Open Age Bush Poetry

First Prize - The Cynic Route by Kate O'Neil
Second Prize - Top Camp - Up in the Devil's Lair by Terry Piggott
Third Prize - The Lady of the Lakes by Terry Piggott
Highly Commended - The Night the Kids Cooked Dinner by Caroline Tuohey
Highly Commended - A Racing Tale by Jim Kent
Highly Commended - The Flags that Fly at Castlebrook by Noel Stallard
Highly Commended - Bandy Bill by Jim Kent
Highly Commended - Real Time Dream Time by Kevin Pye
Highly Commended - Plywood Crosses by Graeme Johnson


Joy Chambers & Reg Grundy Award - Open Age Other Poetry

First Prize - Flying to Ipswich in the Company of Saint Jackie Howe by Roger Vickery
Second Prize - From the Wreck: Adam Lindsay Gordon 1833-1870 by Jeff Guess
Third Prize - Endurance by Damen O'Brien
Highly Commended - Along the Red Dirt Road: Drought Country Sequence by Mark Miller
Highly Commended - Appraisal by Damen O'Brien
Highly Commended - Pumpkins and Firewood by Mran-Maree Laing
Highly Commended - An Even Greater Fear by David Campbell
Highly Commended - The Museum by Mran-Maree Laing
Highly Commended - Archives of the Fleet by Jennifer Woodhouse
Highly Commended - Faces in the Sea by John Egan

Rosewood Green Award - Open Age Local Poets

First Prize - Easter at the Coast by David Gagen
Second Prize - Where is Maggie Thatcher? by Gill Jewell
Third Prize - When Gods Rules the Waves by David Gagen
Highly Commended - Behind a Perspex Screen by Leonie Parker
Highly Commended - War on Terror by Brett Dionysius






Chair's Encouragement Awards

5-17 Yrs. Winner - Past by Alyssa Tang
Open Age - Birds Can Heal Through Water by Robert Chapman



Picture Ipswich Theme Awards

First Prize - Norman Foote Among the Pumpkins by Vanessa Page
Second Prize - Circa 1928 by P.S. Cottier
Third Prize - An Ode to the F-111 by Leonie Parker
Highly Commended - Double Take by Bernadette Whisson
Highly Commended - Outside the Lines by Joe Dolce

Chairperson's School Award

Springfield Central State High School, Springfield Central, QLD

2017 Overall Winner & recipient of
the Babies of Walloon bronze statuette

Norman Foote Among the Pumpkins by Vanessa Page



The 2017 Judges Report is available on request. Please contact us for a copy.

Copyright
Please note that all poems appearing on the Ipswich Poetry Feast web site remain the copyright of the individual poet. Under Copyright laws they may not be reproduced, reprinted, transmitted or altered in any form without express written consent of the authors.

Disclaimer
To the best knowledge of the organiser, (Ipswich Poetry Feast Committee), the poems presented on this web site are the original work of the entrant as agreed to in the Conditions of Entry for the competition.

Top of Page